Holowanie pojazdu a przepisy prawne
Holowanie pojazdu może okazać się pomocne, gdy auto uległo wypadkowi lub zostało uszkodzone na trasie. Do holowania wykorzystywany jest specjalistyczny pojazd, który może bezpiecznie przewieźć uszkodzony samochód do warsztatu. Jakie przepisy obowiązują podczas holowania pojazdu? Kiedy warto skorzystać z tej usługi? Zapraszamy do przeczytania naszego wpisu, w którym odpowiemy na te pytania.
Jakie są przepisy dotyczące holowania pojazdu?
Holowanie pojazdu wiąże się z przestrzeganiem określonych przepisów prawa. Zgodnie z polskim kodeksem drogowym, holowanie może odbywać się jedynie za pomocą specjalnie przystosowanego pojazdu, zwanego holownikiem. Co więcej, kierujący pojazdem, który jest holowany, ma obowiązek wyłączenia zapłonu oraz zaciągnięcia hamulca ręcznego. Holowany pojazd musi być też odpowiednio oznakowany, trójkątem ostrzegawczym, a w okresie niedostatecznej widoczności powinien mieć włączone światła pozycyjne. Warto też wspomnieć o tym, że osoba prowadząca holownik musi przestrzegać zasad bezpieczeństwa i unikać nagłych manewrów.
Na czym polega holowanie pojazdu i kiedy warto skorzystać z tej usługi?
Holowanie pojazdów to usługa, z której warto skorzystać w przypadku, gdy auto zostało uszkodzone i nie nadaje się do dalszej jazdy. Popularne jest też holowanie TIR, które wymaga dużego doświadczenia i użycia specjalistycznego urządzenia holującego ze sztywnym holem. Holowanie TIR, sprawdzi się też w sytuacji, gdy ciężarówka ma poważną awarię układu napędowego i nie może bezpiecznie poruszać się po drodze. Podczas holowania auto jest odpowiednio zabezpieczone i przewożone do pobliskiego warsztatu. Ważne jest, aby osoba zajmująca się holowaniem pojazdu miała odpowiednie uprawnienia i stosowała się do przepisów ruchu drogowego.